„Udział w misji powszechnej jest oznaką dojrzałości wiary i życia chrześcijańskiego. W ten sposób wierzący rozszerza granice swej miłości, okazując troskę o tych, którzy są daleko, tak jak i o tych, którzy są blisko: modli się za misje i o powołania misyjne, pomaga misjonarzom, śledzi z zainteresowaniem ich działalność, kiedy wracają, przyjmuje ich z taką samą radością, z jaką pierwsze wspólnoty chrześcijańskie słuchały Apostołów opowiadających, jak wiele Bóg zdziałał przez ich przepowiadanie”
Św. Jan Paweł II – „Redemptoris missio”
„Troska o wszystkie Kościoły, jaką Biskup Rzymu dzieli ze swoimi współbraćmi biskupami, w sposób znamienny realizuje się poprzez zaangażowanie Papieskich Dzieł Misyjnych, które mają za cel ożywiać i pogłębiać świadomość misyjną każde go ochrzczonego i każdej wspólnoty, czy to przypominając o konieczności pogłębionej formacji misyjnej całego Ludu Bożego, czy też ożywiając wrażliwość wspólnot chrześcijańskich tak, aby zaofiarowały swoją pomoc w przekazywaniu Ewangelii światu. Benedykt XVI zachęcał: „Oby słowo Pańskie rozszerzało się i rozsławiało (2 Tes 3, 1): oby ten Rok Wiary coraz bardziej umacniał naszą więź z Chrystusem Panem, gdyż tylko w Nim jest pewność przyszłości i gwarancja prawdziwej i trwałej miłości” (Porta Fidei, 15). Jest to moje życzenie na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny. Z całego serca błogosławię misjonarzom i tym wszystkim, którzy towarzyszą i wspierają to fundamentalne zaangażowanie Kościoła, aby głoszenie Ewangelii mogło rozbrzmiewać we wszystkich częściach świata i żebyśmy my, słudzy Ewangelii i misjonarze, doświadczali „słodkiej i pokrzepiającej radości ewangelizowania” (Paweł VI, Evangelii nuntiandi, 80).”
Watykan, 19 maja 2013, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Papież Franciszek
Co to jest patronat misyjny?
PATRONAT MISYJNY to konkretna, stała współpraca duchowa i materialna z wybranym przez siebie misjonarzem lub misjonarką. To praktyka włączenia się w dzieło misyjne Kościoła, możliwa dla każdego chrześcijanina, który pozostając we własnej Ojczyźnie, równocześnie „przekracza” jej granice i siłą ducha dociera na krańce świata, by Jezus był poznawany i kochany.
Cztery proste zasady PARTONATU MISYJNEGO:
1. Zapoznanie się osobiste lub korespondencyjne z misjonarzem, którego otaczam patronatem – opieką.
Dzięki temu można poznać kraj jego pracy misyjnej, problemy jakie napotyka tam Kościół, problemy społeczne i kulturalne tego kraju.
2. Otoczenie „swojego” misjonarza codzienną modlitwą.
Chodzi tu o stałą, dowolną modlitwę. Może być krótka (nawet jedno „Zdrowaś Maryjo” lub akt strzelisty), ale odmawiana codziennie.
3. Ofiarowanie za misjonarza swoich codziennych krzyży: chorób, zmartwień, problemów, niedostatków, itp.
Ogromną wartość dla zbawienia świata ma cierpienie przeżywane razem z Chrystusem. Skoro przez nie zostaliśmy zbawieni sprawmy, by nie marnowało się żadne cierpienie.
4. Odłożenie w każdym miesiącu ewangelicznego „wdowiego grosza”, by zapewnić misjonarzowi codzienny byt i wspomagać prowadzone przez niego dzieła.
Chodzi tu o drobną sumę pieniężną przekazywaną misjonarzowi w miarę możliwości regularnie raz w miesiącu.
Jeśli zdecydujesz się objąć mnie patronatem misyjnym, bardzo proszę o przesłanie informacji o tym fakcie wraz ze swoimi danymi adresowymi na podany niżej adres:
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
ul. Byszewska 1, skr. poczt. 112
03-729 Warszawa 4
tel. (022)679 32 35
e-mal: km@misje.pl; www.misje.pl
Jeżeli chcesz pomóc finansowo, możesz to uczynić (podając moje imię i nazwisko) wpłacając dowolną kwotę na konto:
PEKAO S.A. I O/Warszawa 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772
W odpowiedzi otrzymasz dodatkowe materiały informacyjne dotyczące patronatu misyjnego.
Możesz też skopiować treść gotowej deklaracji i przesłać pocztą na podany wyżej adres, lub też skopiować i wysłać pocztą elektroniczną podając wszystkie swoje dane adresowe:
e-mal: km@misje.pl
DEKLARACJA PATRONA MISYJNEGO
Mając świadomość mojej odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła, pragnę dołączyć do grona osób, które w sposób szczególny codzienną modlitwą, częstym przyjmowaniem Komunii Świętej i ofiarą wspierają polskich misjonarzy i misjonarki. Postanawiam również modlić się o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne oraz w intencji wszystkich którym służą misjonarze i misjonarki Do mojej modlitwy pragnę dołączyć moje codzienne cierpienia i ofiarę materialną.
Moją pomoc duchową i materialną ofiaruję szczególnie polskiemu misjonarzowi lub misjonarce:
1. którego (którą) sobie wybrałam (łem): Ks. Tomasz Cieniuch_
Pieniądze są po to, aby czynić dobro.
Wszyscy wiedzą dobrze, że pieniądze nie rosną na palmach 😆